06-20-921-2215 / 06-30-471-5440 nyikasandor@gmail.com

Hasznos jótanácsok

Mi a teendő, ha gázszag van?

Mivel a földgáz és a propán-bután bár nem mérgező, de belégzése egyeseknél hosszabb távon akár az egészségre ártalmas is lehet, légzészavart, ájulást, és fulladást okozhat, ezért találták ki, hogy mesterségesen szagosítják az etilmerkaptán nevezetű anyaggal. Ez a jól ismert, nagyon irritáló, erős, záptojásra emlékeztető szag, amit mindenki csak úgy ismer: gázszag. Így az emberek könnyebben felismerik a gázszivárgás jelenlétét, és időben tudnak cselekedni, akár a készüléket, gázórát lezárni, a veszélyt megszüntetni, illetve ha ezt nem lehet, elmenekülni a veszélyeztetett területről. A gázkészülékben lévő gáz, így a levegőbe kijutó is a levegővel keveredve robbanó elegyet képez. Ez az elegy bármely gyújtó hatás révén belobban és óriási károkat képes okozni. Viszonylag kis mennyiségű gáz elegendő ennek a reakciónak a beindításához, különösen propán-bután használata esetén. A minimális határ a következő: földgáz 5%, propán-bután 1.5%. A veszély elhárításának módjai: Szivárgás észlelésekor AZONNAL zárjuk le a gázkészüléket, illetve a gázkészülék előtt lévő gázcsapot. Ha ezeket nem sikerül lezárni, akkor a gázórát kell lezárni!  Szellőztessünk ki alaposan. Majd mihamarabb szakembert érdemes hívni a szivárgó készülékhez.

 

Mi a teendő, ha tönkrement a gáztűzhely, a vízmelegítő, a cirkogejzír, a gázkonvektor, a gázkazán, a Héra égő?

Mindenek előtt érdemes arról meggyőződni, hogy valóban tönkrement a gázkészülék. Ha meg van, akkor érdemes fellapozni a készülék gyári leírását, és utánaolvasni, hogy valóban megfelelő-e a működés. Ha nem megfelelő, vagy továbbra is bizonytalan a tulajdonos a készülék működését illetően,m netán csak tanácsra van szüksége, bátran telefonáljon, és kérdezzen meg telefonon egy szerelőt a működéssel, működtetéssel kapcsolatban, illetve hogy mikor mi a teendő A veszély elhárításának módjai: A szerelő megérkeztéig zárjuk le a gázkészüléket, illetve a gázkészülék előtt lévő gázcsapot. Ha ezeket nem sikerül lezárni, akkor a gázórát kell lezárni! Majd mihamarabb szakembert érdemes hívni a szivárgó készülékhez.

 

Mi a teendő, ha szénmonoxid visszaáramlást tapasztalunk?

AZONNAL LE KELL ZÁRNI A GÁZKÉSZÜLÉKET! Majd szélesre tárt ajtókkal és ablakokkal szellőztessünk ki alaposan.

Elsőnek meg kell győződni arról, hogy személyi sérülés, mérgezés nem történt. Szénmonoxidmérgezés tünete lehet fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, sőt ájulás is. Az ájulást azonban halál is követheti!

Másodsorban azonnal ki kell hívni egy gázkészülékszerelőt.

Majd érdemes a kéményseprő vállalatot vagy egy kéménytechnikával foglalkozó szakembert értesíteni, amennyiben valószínűsíthető, hogy nem a gázkészülék közvetlen hibájából jutott be a lakásba szénmonoxid.,

 

Mi a teendő, hogy ha kigyullad a gázkészülék?

Legyen az bármiféle készülék, azonnal meg kell próbálni vagy az előtte lévő gázcsapot, vagy a gázórát! Amennyiben cirkogejzírről, kombicirkóról, kazánról, gáztűzhelyről vagy bármiféle olyan készülékről van szó, amiben 220 volt hálózati áram is megtalálható, akkor a gázcsap elzárása után közvetlenül a készüléket áramtalanítani kell vagy a konnektorból való dugókihúzással, vagy a készülék előtti főkapcsoló lekapcsolásával, vagy a biztosítéktáblán található biztosíték lecsapásával, vagy a villanyóra lekapcsolásával. Figyelem, A TŰZ ELOLTÁSÁT CSAK ÉS KIZÁRÓLAG ÁRAMTALANÍTÁS UTÁN LEHET ELKEZDENI.

Víz helyett javasolt a kereskedelmi forgalomban kapható kis porral vagy habbal oltó készülékeket használni, ha van ilyen.

Ha a gáztűzhelyen kigyullad az olaj, akkor tilos azt vízzel eloltani, mert a forró olaj szinte „felrobban” a víztől. Ha nincsen porral oltó, akkor javasolt egy száraz, vagy enyhén nedves törülközővel megpróbálni lefojtani a lángokat úgy, hogy azt letakarjuk. Így az oxigénutánpótlást megszüntetjük ugyanis. Oxigén nélkül meg ugyebár nincs égés…

Mik lehetnek még a hibás gázkészülék veszélyei?

Minden gázkészülék veszélyes lehet a környezetére. Az elhanyagolt nem karbantartott gázkészülékek használata során nagyon könnyen bekövetkezhet a baj. Ám ha a készülékkel nem is történik semmi feltűnő, látványos probléma/katasztrófa, nem szabad arról elfelejtkezni, hogy az elhanyagolt, elkoszolódott,  netán kopott alkatrészekkel bíró, TEHÁT HIBÁS gázkészülék jóval többet fogyaszt, mint a tiszta, karbantartott társa. Valamint jóval megbízhatatlanabbá válik, illetve működése akadozó, kiegyensúlyozatlan lehet. Minél tovább van erőltetve, működtetve mindenféle javítás nélkül egy elhanyagolt, netán kisebb-nagyobb hibákkal bíró gázkészülék, annál nagyobb az esélye annak, hogy egy olyan komoly meghibásodás létrejöttén, amikor láncreakciószerűen több alkatrész tönkremehet szép egymás utánjában, hiszen egy hibás alkatrész akár tucatnyi jól működő alkatrészt is tönkretehet a környezetében. Pár ezer forintos javítási költség megspórolásából így lehet akár 100 ezer forint is könnyedén…

Évente ellenőriznünk kell a gázkészülékeinket, ha biztosra akarunk menni, és nem akarjuk kockáztatni családi és saját testi egészségünket. Érdemes minden fűtési szezon előtt (kazán,konvektor,falifütő), és minden évben (tűzhely,vízmelegítő)ellenőriztetni szakemberrel. Mielőtt egy gyártó forgalomba hozhatná gázkészülékét az Europai Unióban, többszintű biztonsági ellenőrzésen kell átjuttatniuk őket. A gyártóknak részletes üzembehelyezési és használati útmutatókkal kell szolgálniuk nekünk. Viszont a gázkészülék karbantartása a mi felelőségünk. A legfontosabb szabály, amit a gázkészülék tulajdonosoknak be kell tartaniuk, az az, hogy mindenféle beállítási munkát, szerelést, javítást, karbantartást, ellenőrzést, cserét, szervizelést stb-t. gázkészülék szerelő szakemberrel csináltassanak meg. Hiszen pár figyelmetlen mozdulat után máris bekövetkezhet a baj. Ez lehet: gázszivárgás, gázömlés, gázrobbanás, szén-monoxid visszaáramlás, elektromos zárlat, stb.)

 

Hogyan válasszunk szakembert?

Elsősorban szimpátia alapján! :)))

Komolyra fordítva, meg kell arról győződni, hogy rendelkezik-e a magát szakemberként hirdető ember a munkavégzéshez szükséges szakképzettséggel és hivatalos engedélyekkel. Ilyen például a FÉNYKÉPES GÁZSZERELŐI IGAZOLVÁNY is, mely nélkül gázkészülékhez senki nem nyúlhatna hozzá. Mégis, a magukat szakembernek hirdető több mint felének nem hogy ilyenje nincs, de még szakirányú végzettsége sem. Ha valaki felhív egy szerelőt, annak bátran elkérheti a nevét illetve a FÉNYKÉPES GÁZSZERELŐI IGAZOLVÁNYÁNAK számát, és azt le lehet ellenőrizni az interneten. No meg azt is, hogy a bemondott név passzol-e az interneten talált arcképhez. Ha ilyet nem talál a tulajdonos, bátran kérje el a szerelőtől a személyi igazolványát. A becsületes szerelő nem fog mismásolni, hogy nincs, meg otthon van s stb, hanem mutatja. Ugyanis minden becsületes szerelőnek érdeke az, hogy a kóklerek kiszűrésre kerüljenek.

Meg kell arról győződni, hogy a szerelő foglalkozik-e az adott készülék gyártmánnyal illetve típussal.

Meg kell arról győződni, hogy az adott területen vállal-e munkát.


Hasznos tanácsok a gázkonvektor/konvektor használatához

Hosszú távú használat mellet a gázkonvektor működését érdemes egyenletes lángon biztosítani, így jobban jövünk ki anyagilag mintha le és föl csavargatnánk. Ha zárt égésterű gázkonvektor van az otthonunkban, akkor az égéstermék egy csövön keresztül távozik a lakásunkból, és a csövön keresztül jut be a levegő a gázkonvektor égésterébe. Ilyen esetben nem kerülhet égéstermék a környezetünkbe, hacsak nem sérült a konvektor. Viszont ebben az esetben óvatosan nyissuk ki az ablakunkat, hiszen a kivezetett égéstermékünket könnyen visszafújhatja a szél a szobánkba. Vannak olyan konvektor-gázkonvektor típusok, amelyek a levegőt közvetlenül a szobából szerzik. Ezekhez általában van égéstermék visszaáramlás figyelő, amely kikapcsolja a konvektor működését, ha az égéstermék a szoba levegőjét veszélyeztetné. Ebben az esetben jó, ha az ablakot nyitva hagyjuk és szellőztetünk bizonyos időközönként. Kéményes konvektor esetén jó ötlet bekapcsolás után egy bizonyos ideig működtetni az őrlángot, amíg a kémény átmelegszik. A konvektor hatékonysága érdekében tisztítsuk és tartsuk rendben mindig, illetve évente hívjunk gázszerelőt a konvektor/gázkonvektor ellenőrzésére, karbantartására. Egy átlagos gázkonvektor gyújtólángjának gázfogyasztása körülbelül 0.5 m3 per nap. Minden gázkonvektor típusnak van egy alaphangja, a régebbi típusú gázkonvektor kikapcsolásnál, bekapcsolásnál pattogó hangokat adhat ki. Hiszen a ház kezd lehűlni, vagy éppen felmelegedni a hőmérséklet ingadozás miatt, a lemez adja ki a hangot.

Az öntöttvas házas konvektor fajták nem adnak ki elvileg ilyen hangot, mert vastagabbak nehezebbek és lassabban nehezebben melegszenek illetve hosszabb idő alatt hűlnek le.

 

Kérdése van? Árajánlatot kérne?
Forduljon hozzám bizalommal!

Telefonszám

06-20-921-2215
06-30-471-5440

E-mail

nyikasandor@gmail.com